BRITISH INTER-COUNTY CHAMPIONSHIPS

2018/2019

Division Two Promotion Table
No County P MA WA MB WB BP TP +/-
1 Humberside 9 67 21 62 30 20 200 99
2 Staffordshire 9 54 29 63 32 20 198 93
3 Surrey 9 61 36 51 33 17 198 93
4 Suffolk 9 58 30 54 25 15 182 18
5 Worcestershire 9 44 34 51 30 16 175 -50
6 Gwynedd 9 53 28 50 27 13 171 1
7 Kent 9 56 13 64 25 12 170 6
8 Berkshire 9 58 20 50 25 6 159 -44
9 County Durham 9 50 30 49 19 7 155 -87
10 Cumbria 9 39 29 46 24 3 141 -129
Results of matches played on 27 April 2019
H/A County MA WA MB WB BP TP +/-
H County Durham 6 4 5 1 0 16 -5
A Gwynedd 6 2 7 5 3 23 5
                 
H Cumbria 3 5 5 3 0 16 -23
A Humberside 9 1 7 3 3 23 23
                 
H Staffordshire 8 6 5 5 3 27 31
A Kent 4 0 7 1 0 12 -31
                 
H Suffolk 6 5 6 5 3 25 19
A Berkshire 6 1 6 1 0 14 -19
                 
H Surrey 9 4 6 5 3 27 31
A Worcestershire 3 2 6 1 0 12 -31
Highest averages Division Two 27/04/2019
A Berkshire 27/04/2019-28/04/2019 B
Simon Purvey 30.83   James Wiggins 31.98
Debbie Shadwell 17.61   Kelly Ellis 15.47
A County Durham 27/04/2019-28/04/2019 B
Stephen Knight 28.63   Ryan Anderson 26.66
Angela Mcdonald 19.49   Cheryl Brough 15.76
A Cumbria 27/04/2019-28/04/2019 B
David Carr 27.72   Steven Jackson 24.04
Mary Paine 18.90   Leanne Howard
Michelle McGimpsey
15.34
15.34
A Gwynedd 27/04/2019-28/04/2019 B
Chris Day 28.08   Mike Shaw 23.52
Lisa Hughes 21.17   Emily Mitchell 19.52
A Humberside 27/04/2019-28/04/2019 B
Reece Robinson 30.36   Lee Smith 25.97
Wendy Dearing 15.53   Valerie Skidmore 20.31
A Kent 27/04/2019-28/04/2019 B
Terry Dunford 27.71   Samuel Fuller 25.84
      Andrea Walker 16.26
A Staffordshire 27/04/2019-28/04/2019 B
Andy Beardmore 27.77   Trevor Carter 29.54
Di Holland-Martin 22.77   Stephanie Ryan 16.97
A Suffolk 27/04/2019-28/04/2019 B
Robert Warman 31.81   Kevin Leathers 26.84
Sarah Ceska 22.21   Jean Prewitt 15.87
A Surrey 27/04/2019-28/04/2019 B
Phil Milburn 33.40   Darren Bryant 26.26
Wendy Reinstadtler 26.32   Hannah Tomkins 16.10
A Worcestershire 27/04/2019-28/04/2019 B
Anthony Butler 24.29   Chris Gurney 24.64
Mandy Morgan 18.70   Jenny Shail 11.65
Division Two Mens A Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Humberside 9 6 3 0 67 41 0 67 62
2 Surrey 9 6 2 1 61 47 0 61 32
3 Berkshire 9 5 2 2 58 50 0 58 22
4 Suffolk 9 4 3 2 58 50 0 58 16
5 Kent 9 4 1 4 56 52 0 56 18
6 Staffordshire 9 5 0 4 54 54 0 54 15
7 Gwynedd 9 3 1 5 53 55 0 53 6
8 County Durham 9 1 3 5 50 58 0 50 -26
9 Worcestershire 9 2 1 6 44 64 0 44 -72
10 Cumbria 9 1 0 8 39 69 0 39 -73
Division Two Womens A Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Surrey 9 8 1 0 36 18 0 36 50
2 Worcestershire 9 6 1 2 34 20 0 34 31
3 County Durham 9 5 2 2 30 24 0 30 13
4 Suffolk 9 4 1 4 30 24 0 30 9
5 Cumbria 9 4 1 4 29 25 0 29 -1
6 Staffordshire 9 2 5 2 29 25 0 29 6
7 Gwynedd 9 4 2 3 28 26 0 28 9
8 Humberside 9 2 2 5 21 33 0 21 -31
9 Berkshire 9 1 2 6 20 34 0 20 -32
10 Kent 9 0 1 8 13 41 0 13 -54
Division Two Mens B Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Kent 9 7 0 2 64 44 0 64 42
2 Staffordshire 9 7 0 2 63 45 0 63 49
3 Humberside 9 5 1 3 62 46 0 62 45
4 Suffolk 9 4 3 2 54 54 0 54 1
5 Surrey 9 4 1 4 51 57 0 51 -15
6 Worcestershire 9 3 3 3 51 57 0 51 -23
7 Gwynedd 9 2 2 5 50 58 0 50 -12
8 Berkshire 9 2 1 6 50 58 0 50 -27
9 County Durham 9 2 1 6 49 59 0 49 -29
10 Cumbria 9 3 0 6 46 62 0 46 -31
Division Two Womens B Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Surrey 9 4 3 2 33 21 0 33 26
2 Staffordshire 9 5 2 2 32 22 0 32 23
3 Humberside 9 5 2 2 30 24 0 30 23
4 Worcestershire 9 3 4 2 30 24 0 30 14
5 Gwynedd 9 3 3 3 27 27 0 27 -2
6 Kent 9 3 3 3 25 29 0 25 0
7 Suffolk 9 3 1 5 25 29 0 25 -8
8 Berkshire 9 2 4 3 25 29 0 25 -7
9 Cumbria 9 3 2 4 24 30 0 24 -24
10 County Durham 9 1 2 6 19 35 0 19 -45
Division Two Men's A Dart Average (Top 150)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Dave Parletti Surrey 2 A 9 8 9 28.33 36.33
2 Paul Hogan Berkshire 2 A 9 7 9 28.46 35.46
3 Stephen Lovett Surrey 2 A 9 9 9 26.25 35.25
4 David Arwyn Morris Gwynedd 2 A 9 7 9 28.02 35.02
5 Shaun Rutter Humberside 2 A 9 7 9 27.27 34.27
6 Karl Corcoran Humberside 2 A 9 8 9 25.85 33.85
7 Peter Allen Kent 2 A 9 7 9 26.78 33.78
8 John Burgess Staffordshire 2 A 9 6 9 27.75 33.75
9 Joe Lacey Berkshire 2 A 9 7 9 26.61 33.61
10 Michael York Humberside 2 A 9 6 9 27.16 33.16
11 Dave Webb Surrey 2 A 9 7 9 26.15 33.15
12 Darren Bingham Gwynedd 2 A 9 7 9 26.10 33.10
13 Robert Warman Suffolk 2 A 9 7 9 26.07 33.07
14 Phil Milburn Surrey 2 A 9 6 9 26.95 32.95
15 Ryan Hope Kent 2 A 7 7 9 25.95 32.95
16 Jason Elvin Suffolk 2 A 9 8 9 24.87 32.87
17 Eirig Rowlands Gwynedd 2 A 8 6 9 26.82 32.82
18 Andrew Gilding Suffolk 2 A 3 3 9 29.76 32.76
19 Lee Budgen Humberside 2 A 5 4 9 28.58 32.58
20 Reece Robinson Humberside 2 A 6 4 9 28.44 32.44
21 Terry Stubbs Berkshire 2 A 9 6 9 26.43 32.43
22 Trevor Carlill Humberside 2 A 9 7 9 25.32 32.32
23 Jason Heaver Berkshire 2 A 9 6 9 26.25 32.25
24 Ryan Meikle Suffolk 2 A 4 3 9 29.20 32.20
25 Robert Douthwaite County Durham 2 A 8 5 9 27.12 32.12
26 Craig Owens Humberside 2 A 9 5 9 27.00 32.00
27 Dafydd Williams Gwynedd 2 A 1 1 9 30.95 31.95
28 Aaron Turner Surrey 2 A 9 5 9 26.87 31.87
29 Andrew Foster Surrey 2 A 8 5 9 26.72 31.72
30 Kevin Naunton County Durham 2 A 8 6 9 25.70 31.70
31 Paul Reid Kent 2 A 9 5 9 26.63 31.63
32 Danny Key Staffordshire 2 A 8 6 9 25.56 31.56
33 David Ladley Humberside 2 A 8 5 9 26.55 31.55
34 James Hughes Staffordshire 2 A 9 6 9 25.50 31.50
35 Paul Croucher Berkshire 2 A 9 7 9 24.29 31.29
36 Kevin Smith Kent 2 A 9 5 9 26.27 31.27
37 Andy Goodfellow Cumbria 2 A 9 5 9 26.15 31.15
38 Terry Dunford Kent 2 A 5 4 9 27.15 31.15
39 Stephen Knight County Durham 2 A 8 5 9 26.04 31.04
40 Paul Snowsill Berkshire 2 A 9 5 9 25.83 30.83
41 Ben Davis Staffordshire 2 A 7 5 9 25.71 30.71
42 David Ballard-Flatt Suffolk 2 A 9 6 9 24.64 30.64
43 Simon Purvey Berkshire 2 A 8 5 9 25.51 30.51
44 Mike Atkinson Humberside 2 A 9 4 9 26.45 30.45
45 Garry Simpson Cumbria 2 A 9 6 9 24.39 30.39
46 Paul Knighton County Durham 2 A 6 4 9 26.26 30.26
47 Darren Armstrong Cumbria 2 A 9 5 9 25.24 30.24
48 Darryl Pilgrim Surrey 2 A 8 4 9 26.24 30.24
49 Karl Hinks Staffordshire 2 A 7 4 9 26.13 30.13
50 Dylan Williams Gwynedd 2 A 7 4 9 26.11 30.11
51 Eddie Mordica County Durham 2 A 6 4 9 25.98 29.98
52 David Salter Kent 2 A 8 5 9 24.85 29.85
53 Chris Jennings Worcestershire 2 A 9 5 9 24.72 29.72
54 Nigel Payne Kent 2 A 9 4 9 25.69 29.69
55 Terence Webster Worcestershire 2 A 9 5 9 24.68 29.68
56 Jason Stalker Suffolk 2 A 9 5 9 24.67 29.67
57 Ian Randles Suffolk 2 A 9 4 9 25.63 29.63
58 Anthony Butler Worcestershire 2 A 9 5 9 24.50 29.50
59 Joshua Lowthorpe Humberside 2 A 8 4 9 25.29 29.29
60 Nick Bloom Suffolk 2 A 4 4 9 25.21 29.21
61 Alan Armstrong Cumbria 2 A 9 5 9 24.21 29.21
62 Neil Hembrow Worcestershire 2 A 5 4 9 25.20 29.20
63 Jason Kelly Surrey 2 A 8 4 9 25.19 29.19
64 Clive Barden Kent 2 A 7 4 9 25.14 29.14
65 John Downs Gwynedd 2 A 8 4 9 25.09 29.09
66 Wayne Hammond Suffolk 2 A 9 4 9 25.03 29.03
67 Lukasz Sawicki Surrey 2 A 2 1 9 28.01 29.01
68 Jason Askew Surrey 2 A 3 2 9 26.97 28.97
69 Robbie Lickiss Humberside 2 A 5 4 9 24.97 28.97
70 Ian Mackenzie Worcestershire 2 A 9 4 9 24.91 28.91
71 Callum Matthews Staffordshire 2 A 5 3 9 25.87 28.87
72 Martin Famer County Durham 2 A 7 4 9 24.83 28.83
73 Colin Hargrave Cumbria 2 A 4 3 9 25.78 28.78
74 Keith Montgomery Kent 2 A 3 2 9 26.74 28.74
75 Heber Thomas Gwynedd 2 A 4 3 9 25.65 28.65
76 Stuart Livesley Staffordshire 2 A 6 4 9 24.45 28.45
77 Kevin Morley Berkshire 2 A 9 4 9 24.42 28.42
78 David Gill County Durham 2 A 3 2 9 26.41 28.41
79 James Dorenbos Gwynedd 2 A 9 3 9 25.40 28.40
80 Gary Creamer Surrey 2 A 9 4 9 24.35 28.35
81 Leon Bailey Humberside 2 A 6 3 9 25.35 28.35
82 Scott Jackson Humberside 2 A 8 3 9 25.22 28.22
83 Andy Beardmore Staffordshire 2 A 6 2 9 26.17 28.17
84 Gavin Lewis Humberside 2 A 5 2 9 26.11 28.11
85 Robert Carr Berkshire 2 A 8 4 9 24.07 28.07
86 Phil Whitlock Worcestershire 2 A 7 3 9 25.04 28.04
87 Ronnie Kirk Cumbria 2 A 9 2 9 25.85 27.85
88 Chris Day Gwynedd 2 A 6 3 9 24.84 27.84
89 Steven Smith Staffordshire 2 A 7 3 9 24.81 27.81
90 David Carr Cumbria 2 A 9 4 9 23.80 27.80
91 John Dalton County Durham 2 A 7 4 9 23.76 27.76
92 Stephen Annan County Durham 2 A 8 3 9 24.71 27.71
93 Paul Self Berkshire 2 A 9 3 9 24.68 27.68
94 Ian Cunliffe Kent 2 A 7 2 9 25.60 27.60
95 Jamie Landon Staffordshire 2 A 2 2 9 25.53 27.53
96 Stewart Sim Staffordshire 2 A 4 2 9 25.44 27.44
97 Martin Wheawall Staffordshire 2 A 8 2 9 25.43 27.43
98 Richard Hosey Worcestershire 2 A 7 3 9 24.41 27.41
99 Kelvin Self Suffolk 2 A 4 3 9 24.40 27.40
100 John Teal County Durham 2 A 9 3 9 24.38 27.38
101 Keith Simpson Worcestershire 2 A 3 1 9 26.37 27.37
102 Tyler Reynolds Kent 2 A 1 1 9 26.33 27.33
103 Scott Artiss Kent 2 A 3 1 9 26.27 27.27
104 Carl Hughes Gwynedd 2 A 5 2 9 25.20 27.20
105 Robert Howe County Durham 2 A 8 3 9 24.14 27.14
106 Cameron Anderson County Durham 2 A 2 0 9 27.13 27.13
107 Curtis Hammond Suffolk 2 A 4 1 9 26.12 27.12
108 Ben Poulton Suffolk 2 A 6 3 9 23.99 26.99
109 Paul Wright Staffordshire 2 A 6 2 9 24.91 26.91
110 Chris Gurney Worcestershire 2 A 1 0 9 26.86 26.86
111 Jim Penman Kent 2 A 2 1 9 25.85 26.85
112 Joshua Church Suffolk 2 A 2 1 9 25.75 26.75
113 Jamie Dunsdon Staffordshire 2 A 1 0 9 26.74 26.74
114 Steve Rose Berkshire 2 A 1 1 9 25.73 26.73
115 Karl Merchant Staffordshire 2 A 5 3 9 23.68 26.68
116 Gareth Parry Gwynedd 2 A 6 2 9 24.63 26.63
117 Wayne Venes Kent 2 A 2 1 9 25.61 26.61
118 Craig Anderson County Durham 2 A 2 2 9 24.51 26.51
119 Nigel Fisher Kent 2 A 8 1 9 25.50 26.50
120 Trevor Watters Cumbria 2 A 6 2 9 24.45 26.45
121 Gary Miller County Durham 2 A 5 3 9 23.45 26.45
122 Jordan Dadd Kent 2 A 1 1 9 25.37 26.37
123 Terence Hancox Worcestershire 2 A 8 4 9 22.18 26.18
124 Paul Bailey Worcestershire 2 A 9 3 9 23.15 26.15
125 Mike Sowerby Cumbria 2 A 9 2 9 24.13 26.13
126 Adam Gilders Suffolk 2 A 4 1 9 25.13 26.13
127 Peter Ward Gwynedd 2 A 1 0 9 26.03 26.03
128 David Price County Durham 2 A 2 1 9 25.00 26.00
129 Barry Tym Gwynedd 2 A 8 2 9 23.97 25.97
130 Tex Houghton Cumbria 2 A 3 1 9 24.92 25.92
131 Trevor Carter Staffordshire 2 A 4 1 9 24.92 25.92
132 Dan Wilson Gwynedd 2 A 5 2 9 23.88 25.88
133 Gavin Payne Suffolk 2 A 6 2 9 23.81 25.81
134 Simon Power Worcestershire 2 A 3 1 9 24.80 25.80
135 Sion Wright Gwynedd 2 A 5 3 9 22.74 25.74
136 Benjamin Hilditch Staffordshire 2 A 8 2 9 23.61 25.61
137 Gary Butcher Suffolk 2 A 3 2 9 23.51 25.51
138 Nick Evans Worcestershire 2 A 3 2 9 23.41 25.41
139 Douglas Harwood Surrey 2 A 6 2 9 23.29 25.29
140 Scott Lovett Berkshire 2 A 5 1 9 24.28 25.28
141 Tony Hammond Surrey 2 A 6 2 9 23.22 25.22
142 Tony Lincoln Suffolk 2 A 5 1 9 24.17 25.17
143 Robert Bowers Berkshire 2 A 5 2 9 23.06 25.06
144 Gary Whitby Worcestershire 2 A 7 1 9 24.06 25.06
145 Gary Trodd Surrey 2 A 8 1 9 24.04 25.04
146 Steven Jackson Cumbria 2 A 8 1 9 23.99 24.99
147 Nick Walton Staffordshire 2 A 5 1 9 23.93 24.93
148 Andy Pullen Worcestershire 2 A 6 1 9 23.89 24.89
149 Freddie Box Kent 2 A 2 1 9 23.83 24.83
150 Nick Day Kent 2 A 5 2 9 22.82 24.82
Division Two Ladies A Dart Average (Top 100)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Laura Turner Surrey 2 A 9 9 9 22.07 31.07
2 Wendy Reinstadtler Surrey 2 A 9 7 9 22.17 29.17
3 Zoe Jones Worcestershire 2 A 9 8 9 20.23 28.23
4 Sarah Cope Staffordshire 2 A 9 8 9 20.17 28.17
5 Tricia Wright Surrey 2 A 9 8 9 19.86 27.86
6 Sarah Ceska Suffolk 2 A 9 8 9 19.63 27.63
7 Jo Locke Suffolk 2 A 9 7 9 20.33 27.33
8 Kelly Gibbs Worcestershire 2 A 9 8 9 19.14 27.14
9 Lisa Hughes Gwynedd 2 A 5 5 9 21.26 26.26
10 Linda Ithurralde County Durham 2 A 9 7 9 19.24 26.24
11 Cheryl Adamson County Durham 2 A 7 6 9 19.90 25.90
12 Christine Readhead Humberside 2 A 9 6 9 18.47 24.47
13 Lauren Bloomfield Kent 2 A 1 1 9 23.42 24.42
14 Steph Konya Worcestershire 2 A 3 3 9 21.42 24.42
15 Jennifer Summerson County Durham 2 A 8 7 9 17.30 24.30
16 Susan Sherratt Staffordshire 2 A 9 7 9 17.26 24.26
17 Ally Judge Berkshire 2 A 9 5 9 18.88 23.88
18 Mary Paine Cumbria 2 A 9 6 9 17.61 23.61
19 Michelle Williams Gwynedd 2 A 9 6 9 17.60 23.60
20 Mandy Morgan Worcestershire 2 A 9 6 9 17.00 23.00
21 Sharon Godbeer Surrey 2 A 9 5 9 17.89 22.89
22 Margaret Stewart County Durham 2 A 9 6 9 16.70 22.70
23 Carol Bowers Berkshire 2 A 9 5 9 17.31 22.31
24 Ann Scholey Cumbria 2 A 9 5 9 17.25 22.25
25 Karen Helmore Humberside 2 A 9 5 9 17.21 22.21
26 Jennifer Jones Worcestershire 2 A 9 4 9 18.09 22.09
27 Nicky Doidge Suffolk 2 A 9 5 9 17.02 22.02
28 Jules Fisher Cumbria 2 A 9 5 9 16.97 21.97
29 Shereen Downs Gwynedd 2 A 8 5 9 16.90 21.90
30 Kirsty Chubb Surrey 2 A 6 4 9 17.78 21.78
31 Stacey Gooding Suffolk 2 A 6 4 9 17.70 21.70
32 Gaynor Williams Gwynedd 2 A 9 4 9 17.68 21.68
33 Gillian Rumney Cumbria 2 A 4 4 9 17.44 21.44
34 Jackie MacKenzie Worcestershire 2 A 9 4 9 17.13 21.13
35 Anne Allsop Staffordshire 2 A 5 3 9 18.02 21.02
36 Wendy Dearing Humberside 2 A 9 5 9 15.95 20.95
37 Debbie Shadwell Berkshire 2 A 9 3 9 17.81 20.81
38 Sophie Self Berkshire 2 A 7 3 9 17.70 20.70
39 Rowena Sidley Staffordshire 2 A 1 0 9 20.57 20.57
40 Emily Mitchell Gwynedd 2 A 7 4 9 16.30 20.30
41 Angela Mcdonald County Durham 2 A 9 3 9 17.22 20.22
42 Emma Little Kent 2 A 8 3 9 17.03 20.03
43 Di Holland-Martin Staffordshire 2 A 7 3 9 16.89 19.89
44 Colette Duffield Staffordshire 2 A 3 2 9 17.44 19.44
45 Jac Leggatt Gwynedd 2 A 4 2 9 17.42 19.42
46 Sarah Self Suffolk 2 A 6 3 9 16.33 19.33
47 Lesley Pattinson Cumbria 2 A 7 4 9 15.28 19.28
48 Melissa Stacey Kent 2 A 9 3 9 16.25 19.25
49 Hilary Kirkbride Cumbria 2 A 9 4 9 15.15 19.15
50 Stacey Dawkins Kent 2 A 2 1 9 18.06 19.06
51 Sam Prommetta Staffordshire 2 A 5 2 9 16.29 18.29
52 Lisa Webb Berkshire 2 A 4 1 9 17.18 18.18
53 Cheryl McLoughlin Humberside 2 A 5 1 9 17.14 18.14
54 Sandrine Valverde Kent 2 A 7 1 9 17.10 18.10
55 Julie James Berkshire 2 A 6 2 9 15.91 17.91
56 Teri De Ruyter Surrey 2 A 3 1 9 16.86 17.86
57 Michelle McGimpsey Cumbria 2 A 7 1 9 16.86 17.86
58 Nadine Leathers Suffolk 2 A 1 0 9 17.84 17.84
59 Jacky Blanks Gwynedd 2 A 6 1 9 16.77 17.77
60 Kim Fuller Humberside 2 A 9 3 9 14.64 17.64
61 Helen Ward Kent 2 A 9 2 9 15.59 17.59
62 Debbie Hollins Staffordshire 2 A 5 3 9 14.53 17.53
63 Jean Prewitt Suffolk 2 A 2 0 9 17.47 17.47
64 Carol Owen Gwynedd 2 A 1 1 9 16.41 17.41
65 Emma Martin Kent 2 A 6 1 9 16.38 17.38
66 Hayley Watts Berkshire 2 A 5 1 9 16.30 17.30
67 Kelly Westlake Kent 2 A 6 1 9 16.20 17.20
68 Sarah Emsley Surrey 2 A 4 1 9 15.93 16.93
69 Rossy Scriven Suffolk 2 A 4 1 9 15.91 16.91
70 Michelle Downs County Durham 2 A 5 1 9 15.74 16.74
71 Jenny Shail Worcestershire 2 A 5 1 9 15.51 16.51
72 Sue Balaban Humberside 2 A 7 1 9 15.41 16.41
73 Kelly-Louise Eddy County Durham 2 A 3 0 9 16.33 16.33
74 Jennie Gilbert Surrey 2 A 5 1 9 15.22 16.22
75 Julie Robinson Staffordshire 2 A 3 1 9 15.08 16.08
76 Stephanie Ryan Staffordshire 2 A 1 0 9 16.04 16.04
77 Rebecca Edmeades Suffolk 2 A 5 2 9 13.88 15.88
78 Melanie Robinson Humberside 2 A 4 0 9 15.72 15.72
79 Michelle Colclough Staffordshire 2 A 2 0 9 15.65 15.65
80 Carly Chenery Suffolk 2 A 3 0 9 15.61 15.61
81 Nicola MacLean Gwynedd 2 A 2 0 9 15.60 15.60
82 Ann Rodgers Worcestershire 2 A 1 0 9 15.52 15.52
83 June Stacey Kent 2 A 3 0 9 15.52 15.52
84 Beckie Huntley Humberside 2 A 1 0 9 15.30 15.30
85 Jan Corn Kent 2 A 1 0 9 15.08 15.08
86 Julie Fountain Kent 2 A 2 0 9 14.87 14.87
87 Maria Pickering Staffordshire 2 A 2 0 9 14.46 14.46
88 Carole Holroyd Berkshire 2 A 2 0 9 14.22 14.22
89 Debbie Connors Berkshire 2 A 3 0 9 13.93 13.93
90 Bethan Roberts Gwynedd 2 A 1 0 9 13.85 13.85
91 Cerian Prysor Gwynedd 2 A 1 0 9 13.42 13.42
92 Terry Selman Staffordshire 2 A 2 0 9 13.30 13.30
93 Clare Stewart County Durham 2 A 4 0 9 12.02 12.02
94 Dawn Williams Humberside 2 A 1 0 9 11.59 11.59
95 Angie Webb Gwynedd 2 A 1 0 9 9.95 9.95
Division Two Men's B Dart Average (Top 150)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Tex Houghton Cumbria 2 B 6 6 9 26.22 32.22
2 Andrew Gilding Suffolk 2 B 1 1 9 31.05 32.05
3 Eirig Rowlands Gwynedd 2 B 3 3 9 28.44 31.44
4 Tim Embling County Durham 2 B 7 7 9 24.37 31.37
5 Dave Richards Staffordshire 2 B 9 8 9 22.75 30.75
6 Stuart Limbert Humberside 2 B 9 5 9 25.64 30.64
7 Neil Parsonage Worcestershire 2 B 9 7 9 23.58 30.58
8 Joshua Lowthorpe Humberside 2 B 1 1 9 29.47 30.47
9 Kev Johnson Staffordshire 2 B 9 7 9 23.43 30.43
10 Lee Blakey Humberside 2 B 8 6 9 24.36 30.36
11 Ben Poulton Suffolk 2 B 2 2 9 28.11 30.11
12 Lee Smith Humberside 2 B 8 6 9 23.80 29.80
13 Tyler Reynolds Kent 2 B 3 3 9 26.74 29.74
14 Neville Wright Surrey 2 B 9 5 9 24.72 29.72
15 Jamie Dunsdon Staffordshire 2 B 8 6 9 23.67 29.67
16 Richard Elms Kent 2 B 9 7 9 22.35 29.35
17 Matt Carter Surrey 2 B 9 6 9 23.09 29.09
18 Richard Platt Staffordshire 2 B 4 3 9 25.94 28.94
19 Steven Lee Williams Gwynedd 2 B 7 5 9 23.84 28.84
20 David Heath Kent 2 B 3 3 9 25.83 28.83
21 Tommy Lishman Humberside 2 B 3 3 9 25.80 28.80
22 Stewart Sim Staffordshire 2 B 2 2 9 26.60 28.60
23 Kevin Leathers Suffolk 2 B 5 4 9 24.54 28.54
24 Andy Beardmore Staffordshire 2 B 3 2 9 26.48 28.48
25 Paul Wratten Kent 2 B 9 6 9 22.47 28.47
26 Paul Wright Staffordshire 2 B 3 2 9 26.44 28.44
27 Scott Lovett Berkshire 2 B 2 2 9 26.34 28.34
28 Dylan Williams Gwynedd 2 B 1 1 9 27.33 28.33
29 Mark Hird Cumbria 2 B 9 5 9 23.31 28.31
30 Robbie Lickiss Humberside 2 B 5 4 9 24.27 28.27
31 Glen Dewick Kent 2 B 9 5 9 23.17 28.17
32 Lee Parish Humberside 2 B 4 3 9 25.16 28.16
33 Sion Wright Gwynedd 2 B 5 5 9 23.13 28.13
34 Scott Collingwood County Durham 2 B 5 4 9 24.07 28.07
35 Kirk De Ruyter Surrey 2 B 8 5 9 22.98 27.98
36 John Dyke Kent 2 B 7 5 9 22.89 27.89
37 Samuel Fuller Kent 2 B 2 2 9 25.87 27.87
38 Trevor Carter Staffordshire 2 B 5 3 9 24.84 27.84
39 Gary Whitby Worcestershire 2 B 3 3 9 24.81 27.81
40 Gavin Lewis Humberside 2 B 4 3 9 24.81 27.81
41 Connor Scutt Surrey 2 B 7 4 9 23.75 27.75
42 Stuart Livesley Staffordshire 2 B 3 2 9 25.74 27.74
43 Paul Tudor Surrey 2 B 9 5 9 22.73 27.73
44 Dave Moors Staffordshire 2 B 8 4 9 23.70 27.70
45 Martin Goodin Kent 2 B 9 4 9 23.65 27.65
46 Daren Wood Suffolk 2 B 7 4 9 23.50 27.50
47 Jason Askew Surrey 2 B 2 1 9 26.48 27.48
48 Gerry Hall County Durham 2 B 8 4 9 23.40 27.40
49 Nick Evans Worcestershire 2 B 6 3 9 24.37 27.37
50 James Turner Berkshire 2 B 6 4 9 23.33 27.33
51 Ben Davis Staffordshire 2 B 1 1 9 26.33 27.33
52 Justin Webb Berkshire 2 B 9 5 9 22.30 27.30
53 Dean Scott County Durham 2 B 5 3 9 24.30 27.30
54 Ryan Payne Surrey 2 B 1 1 9 26.24 27.24
55 Andrew Foster Cumbria 2 B 4 4 9 23.15 27.15
56 John Hall Berkshire 2 B 5 3 9 24.12 27.12
57 Chris Kitch County Durham 2 B 2 2 9 25.01 27.01
58 Donald Robertson Gwynedd 2 B 7 4 9 22.98 26.98
59 Joshua Church Suffolk 2 B 7 4 9 22.98 26.98
60 Richard Allen Humberside 2 B 9 3 9 23.92 26.92
61 Robert Carr Berkshire 2 B 1 1 9 25.91 26.91
62 Gavin Payne Suffolk 2 B 1 1 9 25.91 26.91
63 Chris Day Gwynedd 2 B 4 3 9 23.89 26.89
64 Karl Hinks Staffordshire 2 B 2 2 9 24.84 26.84
65 Adam Gilders Suffolk 2 B 1 1 9 25.84 26.84
66 Keith Simpson Worcestershire 2 B 5 4 9 22.84 26.84
67 John Attwater Suffolk 2 B 8 4 9 22.80 26.80
68 George Davison County Durham 2 B 8 4 9 22.76 26.76
69 Lukasz Sawicki Surrey 2 B 3 2 9 24.74 26.74
70 Daryn Gray Humberside 2 B 4 3 9 23.73 26.73
71 Paul Wallace Worcestershire 2 B 8 4 9 22.67 26.67
72 Keith Montgomery Kent 2 B 5 4 9 22.65 26.65
73 Eddie Mordica County Durham 2 B 3 3 9 23.62 26.62
74 Carl Wilson Kent 2 B 6 3 9 23.60 26.60
75 Sam Samson Kent 2 B 5 3 9 23.57 26.57
76 Steve Day Kent 2 B 5 3 9 23.57 26.57
77 Neil Hembrow Worcestershire 2 B 3 2 9 24.57 26.57
78 Ian Marshall Cumbria 2 B 9 4 9 22.53 26.53
79 Aiden Cope Staffordshire 2 B 3 2 9 24.49 26.49
80 Kelvin Self Suffolk 2 B 1 1 9 25.47 26.47
81 Jake Jones Staffordshire 2 B 5 2 9 24.47 26.47
82 Robert Bowers Berkshire 2 B 4 3 9 23.46 26.46
83 Matthew Green Humberside 2 B 5 3 9 23.45 26.45
84 Dan Wilson Gwynedd 2 B 2 2 9 24.44 26.44
85 Ryan Anderson County Durham 2 B 5 3 9 23.44 26.44
86 Lee Furneaux Worcestershire 2 B 8 5 9 21.41 26.41
87 John Murray Cumbria 2 B 6 4 9 22.37 26.37
88 Colin Hargrave Cumbria 2 B 3 2 9 24.34 26.34
89 Wayne Thomas Worcestershire 2 B 7 5 9 21.33 26.33
90 Dan Woodcraft Berkshire 2 B 4 3 9 23.32 26.32
91 Benjamin Hilditch Staffordshire 2 B 2 1 9 25.32 26.32
92 Jim Swallwell Worcestershire 2 B 4 2 9 24.25 26.25
93 James Janney Humberside 2 B 7 5 9 21.20 26.20
94 Curtis Hammond Suffolk 2 B 3 1 9 25.16 26.16
95 Craig Lewthwaite Cumbria 2 B 5 3 9 23.12 26.12
96 Daryl Reino Surrey 2 B 9 4 9 22.11 26.11
97 Karl Merchant Staffordshire 2 B 3 2 9 24.11 26.11
98 Trevor Holtby Humberside 2 B 8 4 9 22.08 26.08
99 Andy Pullen Worcestershire 2 B 3 1 9 25.01 26.01
100 Stuart Hunt Suffolk 2 B 8 4 9 22.00 26.00
101 Andy Wheeler Humberside 2 B 8 4 9 21.98 25.98
102 Nick Bloom Suffolk 2 B 1 1 9 24.97 25.97
103 Nick Walton Staffordshire 2 B 3 1 9 24.95 25.95
104 Trevor Watters Cumbria 2 B 3 2 9 23.90 25.90
105 Darren Bryant Surrey 2 B 8 3 9 22.88 25.88
106 Steven Smith Staffordshire 2 B 2 2 9 23.87 25.87
107 Chris Gurney Worcestershire 2 B 7 3 9 22.84 25.84
108 Tony Hammond Surrey 2 B 3 2 9 23.82 25.82
109 Jamie Landon Staffordshire 2 B 2 2 9 23.80 25.80
110 Nick Day Kent 2 B 4 3 9 22.77 25.77
111 Tyler Radlett Surrey 2 B 8 4 9 21.76 25.76
112 Roy Barton Berkshire 2 B 6 3 9 22.71 25.71
113 Phil Whitlock Worcestershire 2 B 3 2 9 23.68 25.68
114 Craige Nixon County Durham 2 B 2 2 9 23.61 25.61
115 Dan Malthouse Kent 2 B 6 2 9 23.59 25.59
116 Mike Shaw Gwynedd 2 B 5 4 9 21.55 25.55
117 Brian Mandale Cumbria 2 B 9 4 9 21.54 25.54
118 Phil Reeve Suffolk 2 B 7 4 9 21.44 25.44
119 James Betts Berkshire 2 B 3 2 9 23.44 25.44
120 Liam Last Suffolk 2 B 7 3 9 22.44 25.44
121 Gary Miller County Durham 2 B 4 3 9 22.40 25.40
122 John Chalkley Surrey 2 B 8 4 9 21.40 25.40
123 Keith Farthing Suffolk 2 B 7 3 9 22.27 25.27
124 Mark Walker Suffolk 2 B 8 3 9 22.22 25.22
125 Barry Tym Gwynedd 2 B 2 1 9 24.21 25.21
126 Neil Dobson Humberside 2 B 5 1 9 24.17 25.17
127 James Wiggins Berkshire 2 B 3 2 9 23.05 25.05
128 Arwyn Jones Gwynedd 2 B 5 3 9 22.04 25.04
129 Steven Jackson Cumbria 2 B 1 1 9 24.04 25.04
130 Paul Berriman County Durham 2 B 5 1 9 24.02 25.02
131 Steve Stacey Kent 2 B 7 2 9 22.97 24.97
132 Ian Cunliffe Kent 2 B 2 1 9 23.90 24.90
133 Alex Chubb Surrey 2 B 6 2 9 22.88 24.88
134 James Shaw Berkshire 2 B 5 3 9 21.86 24.86
135 Ashley Passmore Berkshire 2 B 5 1 9 23.85 24.85
136 Ian Adamson County Durham 2 B 8 3 9 21.84 24.84
137 Trevor Thompson Kent 2 B 3 2 9 22.83 24.83
138 Stuart Greenhalgh Suffolk 2 B 6 3 9 21.82 24.82
139 Arron Fairweather Suffolk 2 B 2 1 9 23.82 24.82
140 Andrew Dearing Suffolk 2 B 2 0 9 24.81 24.81
141 Gareth Randell Suffolk 2 B 5 2 9 22.80 24.80
142 Martin Famer County Durham 2 B 2 1 9 23.77 24.77
143 Nick Lewis Berkshire 2 B 2 1 9 23.77 24.77
144 Gary Croney County Durham 2 B 2 1 9 23.75 24.75
145 Elgan Jones Gwynedd 2 B 3 2 9 22.75 24.75
146 Callum Wildridge Humberside 2 B 6 3 9 21.74 24.74
147 Mark Humphries Berkshire 2 B 7 3 9 21.67 24.67
148 Kim Buckingham Suffolk 2 B 4 2 9 22.64 24.64
149 Jason Taylor Staffordshire 2 B 3 2 9 22.56 24.56
150 Andy McNeil-Aitken Berkshire 2 B 3 1 9 23.53 24.53
Division Two Ladies B Dart Average (Top 100)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Beckie Huntley Humberside 2 B 8 7 9 17.48 24.48
2 Laura Hewitt Surrey 2 B 9 7 9 15.41 22.41
3 Teri De Ruyter Surrey 2 B 6 5 9 16.96 21.96
4 Kirsty Chubb Surrey 2 B 4 2 9 19.79 21.79
5 Lisa Webb Berkshire 2 B 5 5 9 16.75 21.75
6 Lisa Hughes Gwynedd 2 B 2 2 9 19.36 21.36
7 Emily Mitchell Gwynedd 2 B 4 4 9 17.07 21.07
8 Lesley Pattinson Cumbria 2 B 1 1 9 19.52 20.52
9 Jules Fisher Cumbria 2 B 1 1 9 19.50 20.50
10 Lydia Foster Cumbria 2 B 8 5 9 15.44 20.44
11 Nadine Leathers Suffolk 2 B 5 4 9 16.41 20.41
12 Ann Rodgers Worcestershire 2 B 8 5 9 15.24 20.24
13 Jean Prewitt Suffolk 2 B 7 4 9 16.17 20.17
14 Lynne Arnold Worcestershire 2 B 9 6 9 14.16 20.16
15 Sarah Self Suffolk 2 B 3 3 9 17.08 20.08
16 Kim Jones Worcestershire 2 B 9 5 9 15.03 20.03
17 Valerie Skidmore Humberside 2 B 5 4 9 15.95 19.95
18 Stephanie Ryan Staffordshire 2 B 6 4 9 15.77 19.77
19 Andrea Walker Kent 2 B 3 3 9 16.69 19.69
20 Sue Shepley County Durham 2 B 9 4 9 15.56 19.56
21 Jessica Shakesby Humberside 2 B 9 4 9 15.48 19.48
22 Kelly-Louise Eddy County Durham 2 B 3 2 9 17.44 19.44
23 Suzanne Campfield Kent 2 B 9 4 9 15.40 19.40
24 Lisa Dunford Kent 2 B 7 4 9 15.37 19.37
25 Rowena Sidley Staffordshire 2 B 2 2 9 17.30 19.30
26 Jacky Blanks Gwynedd 2 B 5 3 9 16.25 19.25
27 Kelly Westlake Kent 2 B 4 4 9 15.25 19.25
28 Mandy Pawley Surrey 2 B 9 4 9 15.09 19.09
29 Emma Little Kent 2 B 2 2 9 17.08 19.08
30 Sophie Self Berkshire 2 B 1 1 9 18.00 19.00
31 Hayley Watts Berkshire 2 B 4 3 9 15.98 18.98
32 Steph Konya Worcestershire 2 B 5 4 9 14.96 18.96
33 Melanie Robinson Humberside 2 B 6 3 9 15.80 18.80
34 Jac Leggatt Gwynedd 2 B 2 2 9 16.74 18.74
35 Hannah Tomkins Surrey 2 B 7 4 9 14.66 18.66
36 Julie James Berkshire 2 B 3 3 9 15.63 18.63
37 Sam Prommetta Staffordshire 2 B 4 3 9 15.54 18.54
38 Roxanne Litherland Cumbria 2 B 4 3 9 15.31 18.31
39 Colette Duffield Staffordshire 2 B 6 4 9 14.30 18.30
40 Sandrine Valverde Kent 2 B 3 2 9 16.29 18.29
41 Natasha Birch Staffordshire 2 B 4 3 9 15.29 18.29
42 Emma Martin Kent 2 B 4 2 9 16.26 18.26
43 Gillian Rumney Cumbria 2 B 4 2 9 16.22 18.22
44 Alice MacMillan Cumbria 2 B 8 3 9 15.19 18.19
45 Sue Bilby Humberside 2 B 5 2 9 16.18 18.18
46 Valerie Wilson Humberside 2 B 5 3 9 15.18 18.18
47 Nicola MacLean Gwynedd 2 B 8 3 9 15.09 18.09
48 Rebecca Edmeades Suffolk 2 B 4 3 9 15.04 18.04
49 Bethan Roberts Gwynedd 2 B 9 5 9 13.00 18.00
50 Leanne Howard Cumbria 2 B 6 3 9 14.94 17.94
51 Carly Chenery Suffolk 2 B 6 3 9 14.77 17.77
52 Danielle Pearce Staffordshire 2 B 5 2 9 15.65 17.65
53 Debbie Hollins Staffordshire 2 B 4 3 9 14.59 17.59
54 Leesa Woollard Suffolk 2 B 8 3 9 14.58 17.58
55 Sarah Emsley Surrey 2 B 5 3 9 14.57 17.57
56 Julie Fountain Kent 2 B 5 2 9 15.52 17.52
57 Cerian Prysor Gwynedd 2 B 3 3 9 14.45 17.45
58 Debbie Connors Berkshire 2 B 6 3 9 14.45 17.45
59 Jackie Walford Berkshire 2 B 9 3 9 14.40 17.40
60 Anne Allsop Staffordshire 2 B 2 0 9 17.34 17.34
61 Melissa Daly Worcestershire 2 B 5 3 9 14.31 17.31
62 Michelle McGimpsey Cumbria 2 B 2 2 9 15.23 17.23
63 Clare Stewart County Durham 2 B 4 3 9 14.07 17.07
64 Rossy Scriven Suffolk 2 B 1 1 9 16.07 17.07
65 Cheryl Brough County Durham 2 B 8 3 9 14.06 17.06
66 Lynda Dunkley Worcestershire 2 B 5 2 9 14.94 16.94
67 Cheryl Adamson County Durham 2 B 2 2 9 14.88 16.88
68 Roz Harry Staffordshire 2 B 2 2 9 14.86 16.86
69 Jenny Payne Surrey 2 B 2 2 9 14.67 16.67
70 Michelle Colclough Staffordshire 2 B 5 3 9 13.62 16.62
71 Kelly Ellis Berkshire 2 B 2 1 9 15.57 16.57
72 Marie Barthrop Surrey 2 B 7 3 9 13.46 16.46
73 Stacey Dawkins Kent 2 B 1 1 9 15.34 16.34
74 Julie Robinson Staffordshire 2 B 3 1 9 15.32 16.32
75 Barbara Chenery Suffolk 2 B 5 2 9 14.16 16.16
76 Julie James County Durham 2 B 2 1 9 15.07 16.07
77 Michelle Fox-Coult Humberside 2 B 4 2 9 14.03 16.03
78 Ann Price Staffordshire 2 B 4 3 9 13.02 16.02
79 Maria Pickering Staffordshire 2 B 3 2 9 14.02 16.02
80 Jenny Shail Worcestershire 2 B 3 2 9 13.96 15.96
81 Claire Edwards Gwynedd 2 B 1 1 9 14.95 15.95
82 Amy Smith Berkshire 2 B 1 0 9 15.80 15.80
83 Sue Balaban Humberside 2 B 2 1 9 14.79 15.79
84 Janet Farley Worcestershire 2 B 9 3 9 12.69 15.69
85 Angela Hogan Berkshire 2 B 5 1 9 14.63 15.63
86 Susan Fears Cumbria 2 B 6 2 9 13.62 15.62
87 Dawn Williams Humberside 2 B 4 1 9 14.55 15.55
88 Bryanna Downs County Durham 2 B 1 0 9 15.52 15.52
89 Stacey Gooding Suffolk 2 B 3 1 9 14.49 15.49
90 Sandra Cairns County Durham 2 B 8 1 9 14.39 15.39
91 Julie Handley Kent 2 B 4 1 9 14.35 15.35
92 Rhian Gould Gwynedd 2 B 4 1 9 14.30 15.30
93 Chris Ruffell Berkshire 2 B 6 2 9 13.29 15.29
94 Jane Nicholson Humberside 2 B 2 1 9 14.25 15.25
95 Cheryl McLoughlin Humberside 2 B 4 2 9 13.21 15.21
96 Carole Holroyd Berkshire 2 B 5 1 9 14.08 15.08
97 Jennie Gilbert Surrey 2 B 3 2 9 13.06 15.06
98 June Stacey Kent 2 B 6 0 9 15.02 15.02
99 Terry Selman Staffordshire 2 B 2 0 9 14.97 14.97
100 Karen Tiller Gwynedd 2 B 5 1 9 13.93 14.93

This page is maintained by Mike Stephenson for the B.D.O.